Rengarenk Yeni Delhi

Delhi, çok yeşillik bir bölge. Daracık yollardaki sahipsiz ineklere geçiş üstünlüğü tanımanızı bekleyen değişik bir kültürleri var. Dükkanlarda ise, Coca-Cola’dan çok inek idrarı satılıyormuş. Artık rehber bizimle dalga mı geçti bilinmez ama zira öyleyse, Türkiye'nin büyük çoğunluğu artık bunu böyle zannediyor çünkü bir hayli yaydık.

Delhi'de mutlaka görmeniz gereken ilk yer, bir tapınak. Gurudwara Bangla Sahib ile ilgili uzun şeyler yazmaya ahlakım el vermeyecek. Fakat özet geçersek, burası, Bagel Singh tarafından inşa edilmiş bir Sikhist tapınağı. Buranın, afedersiniz en büyük Sikhist mabeti olduğunu söylüyorlar. Burada, din ayırt etmeksizin, bütün halka yemek dağıtılırmış. Allah affetsin diyerek bir sonraki durağa geçiyorum.

Swaminarayan Akshardham kelime anlamı olarak "Allah aşkına inşa edilen" yapıt demekmiş. Bu yapıt, Hindu dininin spiritüel yanını ortaya koyuyormuş. Akshardham, altın kaplı, oturan bir insan figürü. Etrafında oyma detaylar var. Tam solunda ise, ana figüre karşı kollarını açmış, dua eden bir başka insan figürü var. Bu, insanın Allah’a dua ederek yüceleceğini ve herkes dünyaya geliş amacını yerine getirdiğinde dünyada ahenk ve uyumun sağlanabileceğini anlatıyormuş. Figürlerin sergilendiği mabet de, oldukça göz kamaştırıcı.

Delhi'deyseniz. görmeden dönmemeniz gereken bir diğer yapı, Humayun's Tomb. Burası, Babür İmparatoru Hümayun Şah’ın ölümü üzerine eşi Hacı Begüm’ün (?) onun adına yaptırdığı türbe olarak biliniyor. UNESCO Dünya Mimarı listesinde yer alan türbe, Hindistan’da yapılan ilk bahçeli türbe olma özelliğine sahip. Oldukça tipik bir mimari, diğer birçok Hint yapısında da olduğu gibi, kırmızı kum ve beyaz mermer süslemeler kullanılmış. İçinde, Babür İmparatoru’nun mezarı da bulunuyor.

Aslına bakarsanız, aralarda gittiğimiz başka mabet ve tarihi öneme sahip yapılar oldu. Fakat, bunlar zaten internetten araştırıp rahatça bulabileceğiniz bilgiler olacak. Dolayısıyla, Delhi’yi burada kesip, bir sonraki durağımız ve tatilin en heyecanlı kısmı Varanasi’ye geçiyorum.

*Hindistan'daki diğer şehirlere dair seyahat notlarına göz atmak için, harita üzerinde ilgili şehrin üzerine tıklayabilirsiniz!

*Hindistan'daki diğer şehirlere dair seyahat notlarına göz atmak için, harita üzerinde ilgili şehrin üzerine tıklayabilirsiniz!

#HİNDİSTAN

Son Yazılar