Asya'nın New York'u: Singapur

Ve geldik, Asya'nın New York'u Singapur'a... Ben bu benzetmeyi ilk duyduğumda, kastedilen şeyin yalnızca yüksek binalar ve devasa gökdelenler olduğunu düşünmüştüm. Fakat, Bangkok, gerçekten de hem enerjisi, hem de ışıl ışıllığı itibariyle New York'u anımsatıyor. Singapur’a Bangkok'tan kısa süren bir uçuşun ardından varıyorsunuz ve seyahat başlıyor. Tek cümleyle söyleyebilirim, Singapur, kültürü itibariyle kendine has, çok keyifli bir şehir.

Botanik Bahçe Singapur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri devasa Botanik Bahçe. İnsan boyunu aşan türlü egzotik bitki burada sergileniyor ve kendinizi adeta Amazon Ormanlarında kaybolmuş hissediyorsunuz. Abartısız olarak, bir insan boyutunda yaprakları olan çiçekler var. Ki yaprak öyleyse, çiçeği siz düşünün. Hayatımda ilk defa bir çiçekten korktuğumu hatırlıyorum.

Cloud Forest Burası insan eliyle yapılmış, yapay bir doğa. Böylesine kozmopolit bir şehrin, yapay da olsa doğayı böylesine önemsemesi inanılmaz. Sera görünümünde camekan bir yapıda, ışık huzmeleri sızan ağaçlık bir alanda gibisiniz. Öylesine gerçekçi tasarlanmış ki, yer yer ağaçların yoğunluğundan karanlıkta kalan yerler var.

Marina Bay Özellikle akşam saatlerinde şehrin ışıldayan siluetini izlemek için harika bir sahil şeridi. Yol boyunca bolca restoran, kafe ve oturup güzel vakit geçirebileceğiniz envai yer var.

Çin Mahallesi Bit pazarı tadında, türlü malzeme ve hediyelik eşyayı bulabileceğiniz yer. Ağır da olsa, Çin mutfağı sevenler için çok güzel yemekler de bulunuyor.

Orchard Road Singapur’un meşhur alışveriş caddesi. Birçok lokal firmanın yanı sıra, dünyaca tanınan designerların ürünleri de burada satılıyor. Keyifli, eğlenceli ve oldukça kalabalık bir yer.

Gece Safarisi Safari jipleri ile vahşi doğayı yakından görebileceğiniz mükemmel bir deneyim. Ender cins ve onların yaşadığı habitatlar, kesinlikle görmeye değer.

Seyahati takiben, Singapur’dan Istanbul’a direk uçabiliyorsunuz. Uzun bir yolculuğun ardından da, memlekete ulaşıyorsunuz. Üzerinden uzun seneler geçmesine rağmen,

Uzakdoğu’dan geriye kalan anılar, benim için hala değerini ve önemini korur. Tamamen katıksız bir doğa ve hayat mücadelesini keyif haline getirmiş insanlarının yaşantısı, görmeye değer.

#singapur #uzakdogu #seyahat

Son Yazılar