Kuzey Kaliforniya; San Francisco

Macera dolu Amerika! Şu bir gerçek ki, nereye gidersem gideyim, Amerika’nın yeri bende bambaşka. Dil aşinalığından mıdır, Türk popülasyonundaki fazlalıktan mıdır bilinmez ama, Amerika’da, yeni bir yerler keşfetmek veya kaybolmak, bir başka ülkeye nazaran daha az korkutuyor beni. Ben, birçok insanın tersine, kendimi Doğu kesimine hep daha yakın hissetmişimdir. Ama Amerika’nın her bir şehri, bambaşka bir deneyim.

San Francisco’ya 2. kez, Stanford University’de bir eğitim programına kabul edildiğimde, 2 ayımı orada geçirmek üzere gittim. San Francisco, oldukça sakin, fazlasıyla engebeli ve yüksek plaza/işyerleriyle dolu, keyifli bir şehir. Rengarenk az katlı binaları ve yerlileri bir noktadan diğerine taşıyan tramvayları ile San Francisco, sizi adeta büyülüyor. Öte yandan, burada yapılabilecek şeylerin sınırı yok. İşte, San Francisco'da görmeden dönmemeniz gereken yerler;

Alcatraz İlk günümüzün sabahında, dünyanın şüphesiz en ünlü hapishanesi ve Halloween’lerin vazgeçilmez kostümünün ana vatanı Alcatraz’a gitmeyi kararlaştırdık. Hapishane Binası, bir adanın üzerine inşa edilmiş ve 1800’lerde başlayıp 1963’e kadar mahkumlara ev sahipliği yapmış. Hapishanenin ismi, İspanyollar döneminde adaya verilen ‘Pelikanlar Adası’, yani ‘La Isla de los Alcatraces’dan geliyormuş. Önce askeri amaçla kullanılan bina, 1834 yılında federal hapishaneye dönüştürülmüş. Alcatraz, kaçışın imkansız olduğu hapishane olarak ün salsa da, tarihte, kaçmaya teşebbüs eden mahkumların olduğu biliniyor. Kaçış planları başarıyla sonuçlanan mahkumlar ise, Clint Eastwood’un “Escape from Alcatraz” filmine konu olan, Frank Morris, John ve Clarence Anglin kardeşler. 3’lü, uzun yıllar boyunca duvara küçük delikler açıyor, alçıdan kafalar yapıp, kendi saçlarını buna yapıştırıyor ve yatağa yerleştirdikleri bu kafaların üzerine yorganı çekip gardiyanları kandırıyorlar. Diğer mahkumların aksine, kaçtıkları çok uzun süre sonra, bir gardiyanın, sopasıyla aralarından birinin yorganını dürtmesi ve kafanın yere yuvarlanmasıyla ortaya çıkıyor. Bu zamana kadar da, çoktan olay mahallinden uzaklaşmış oluyorlar. Hapishanenin duvarında, bir de, Alcatraz tarihi boyunca orada bulunmuş en azılı katillerin işledikleri suçları anlatan bir levha bulunuyor. Tur boyunca, örnek olarak ziyaretçiye açılmış bazı odalara giriyor ve o gergin ambiansa tanıklık ediyorsunuz.

Golden Gate Köprüsü çoğu bilgisayar ve telefonda örnek arka plan resmi olarak otomatik yüklü gelen o kırmızı köprü. Manzarası mükemmel. Özellikle hava sisli ise, köprünün karşı ayağı bulutların altında saklı kalıyor ve çok güzel bir görüntü oluşuyor. Biralarınızı alıp köprüyü yakından gören kayalıklardan birine oturabilir, bu manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

San Francisco Bay Burası, bu güzel şehri izleyebileceğiniz sahil şeridi. Okyanus kıyısında yürümek, kasabayı andıran bölgede bir şeyler atıştırmak ve deniz aslanları ile fotoğraf çektirmek isterseniz buraya gitmelisiniz!

Golden Gate Milli Parkı Göz alabildiğine yemyeşil ve tertemiz bir park. Özellikle bahar aylarında San Francisco'daysanız kesinlikle çimlerine uzanıp kitap okumanızı, köpek gezdiren ve koşan insanları izlemenizi öneririm.

Twin Peaks Tepeden güzeller güzeli San Francisco manzarasını izleyebileceğiniz yer. Özellikle hava açıksa, kaçırmayın!

The Embarcadero Burası, San Francisco'nun Finans merkezi. Kendinizi sabah erkenden elinde kahveleriyle oradan oraya koşturan şık giyimli yayaların arasında buluyorsunuz. Yüksek rezidanslar ve binalardan adeta gökyüzü görünmüyor. Sanki Herkes acele ile, bir yerden ötekine koşuşturmaca halindeymiş gibi hissediyorsunuz.

Ferry Building Market Alanı Büyük beton binanın içerisindeki, organik ürün pazarı. Çeşit çeşit meyve, sebze ve gıdayı, bu devasa handa bulabiliyorsunuz.

Pier 39 Fisherman's Wharf adı verilen bölgede, Embercadero'ya yakın bulunuyor. Burası, taze balık çeşitleri deneyebileceğiniz, küçük butikleri gezebileceğiniz, kafelerinde soluklanabileceğiniz sahil şeridi.

Alamo Meydanı Burası, Google'a San Francisco yazdığınızda karşınıza çıkan yan yana evcikleri görebileceğiniz yer. Adeta maskot haline gelen bu evlere karşı, çimlerde piknik yapabilir güneş batımını seyredebilirsiniz.,

Lombart Dolambaçlı yolları ile ün kazanan cadde. Bu manzaralı yoldan, daracık virajları alarak aşağıya iniyorsunuz.

San Francisco'da yapılacak, görülecek, gezilecek çok yer var. Amerika'nın "yazılım ve mühendislik" başkenti olarak bilinen San Francisco'da, çok eğleneceğinize eminim. Özellikle yaz aylarında gidiyorsanız, tadından yenmeyecektir. Şimdiden iyi eğlenceler!

#ABD #SanFrancisco #SanFranciscoGorulecekYerler #SanFranciscoGezilecekYerler

Son Yazılar