"Çin Seddi'ne Çıkmayanlar, Adam Sayılmaz"

Çin'de şöyle bir söz varmış; "Çin Seddi'ne çıkmayanlar, gerçek adam sayılmaz". Biz de adamlığımızı kanıtlamak için, ne yaptık ne ettik, o sıcağın alnında Çin Seddi'ne tırmandık. Yapı, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanıyor, dünyanın en büyük savunma duvarı olarak biliniyor. Çin'de farklı beyliklerin hüküm sürdüğü dönemde, 20 kadar imparator Çin Seddi'nin temellerini atmış. Fakat boydan boya büyük bir duvar örme fikrini hayata geçiren ilk imparator Trump olmuş. Olmamış tabii ki, Qin Shi Quang olmuş. Seddi savunma amacıyla kullanan son imparatorluk ise, Ming İmparatorluğu'ymuş.

Çin'deyseniz, görmeden dönmemeniz gereken şehirlerden biri Xian. Xian'daki Terracota Müzesi, henüz farkında olmasalar da, hanımların hayatında büyük rol oynuyor. Zira yüz hatlarını belirginleştirmek için fondötenin üzerine sürdüğümüz "terracota"nın ismi, buradan geliyor. Müzede, ilk Çin imparatoru Qin Shi Quang'ın mezarını korumaları için yapılan düzinelerce heykel bulunuyor. Bu killi heykellerin renk ve dokuları ise, vazgeçemediğimiz biricik makyaj malzememiz Terracota'ya adını veriyor. Heykelleri ilk keşfeden kişinin, bölge yakınlarında kazı yapan bir çiftçi olduğu bilinse de, kazıların hala bitmediği söyleniyor. Yani bulunan bu sayısız heykel, büyük ordunun sadece bir kısmı.

Çin'de geçirdiğimiz sürenin ardından, fazlasıyla yorgun ve aslına bakarsanız biraz da aç olarak ülkemize döndük. Benim dünyada en sevdiğim mutfaklardan biri, Çin mutfağıdır. Fakat şunu söylemeliyim ki, Türkiye'deki Çin mutfağı ile Çin'deki Çin mutfağı, iki ayrı mutfak kadar farklı. Biz çoğunlukla caddelerde gezerken, hoşumuza giden restoranlara rastgele girip şansımızı denemiştik. Siz de öyle yapabilirsiniz. Zira, yola çıkmadan önce araştırıp kenara köşeye birkaç restoran ismi yazıp, onları bulmaya niyetlenirseniz, şansınızın düşük olduğunu söylemeliyim. Çoğunluk İngilizce bilmiyor, bilenlerinki de pek anlaşılmıyor. Yine de, biz oldukça keyifli bir tatil geçirmiştik. Eğer Asya kültürüne meraklıysanız ve ucuz teknolojik aletler arıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden Çin yolculuğu için uçak biletinizi ayırtın derim..

*Çin'deki diğer şehirlere dair seyahat notlarına göz atmak için, harita üzerinde ilgili şehrin üzerine tıklayabilirsiniz!


Son Yazılar