Bir Asya Metropolü: Hong Kong

Ni Hao! Bu yazımda, çoğumuzun merak ettiği ve hem kültürleri hem de coğrafyaları itibariyle bize çok uzak gelen bir yerden, Uzakdoğu’dan bahsedeceğim. Yemekleri, dinleri, insanları ve inançları bakımından hep merak uyandıran bu bölgeler, benim gözümde Çin’in tradisyonelliği ile Japonya’nın gelişmişliğinin bir füzyonu. 10 saati aşan bir uçak yolculuğunun ardından, Hong Kong’a varıyor ve burada dünya tatlısı tombiş pandalar tarafından karşılanıp, tatilinize başlıyorsunuz.

Victoria Tepesi Teleferik ile kolayca çıkabildiğiniz bu noktada, 522 metre yükseklikten şehrin mükemmel siluetini görebiliyorsunuz. Üstelik burası, diğer çoğu gözlem noktası gibi şehre uzak veya evleri zar zor seçebileceğiniz kadar ürkütücü yüksek değil. Gördüğünüz manzara, benim görmeyi beklediğimin aksine, yoksul binalar değil, bulutlara kadar uzanan gökdelenler.

Repulse Bay Şehrin güney yakasındaki sahil şeridi. Denize girenler, yemek yiyenler ve türlü sportif hobisiyle uğraşan kalabalık bir güruh var. Çoğunlukla şık restoranların olduğu bir yer. Eğer siz de su aktivitelerine, altın kumlara ve istirahate düşkünseniz, burayı atlamayın derim.

Hollywood Road Bu cadde, Los Angeles'da bulunan Hollywood muhitinden esinlenerek dizayn edilmiş. Caddelerde ve kaldırımlarda, Asyalı aktör ve aktrislerin el izleri ve adları bulunuyor. Görülmeye değer, enteresan bir cadde.

Disneyland ve Ocean Park Hong Kong Disneyland, Paris'teki ile yarışıyor. Birçok oyuncak ve atraksiyon, burada oldukça keyifli bir gün geçirmenizi sağlıyor. Özellikle kalabalık bir grup ile giderseniz, çok eğleneceğinize eminim. Ocean Park ise, dünyanın en iyi 7. eğlence parkı seçilmiş. Biraz daha yetişkinlere yönelik ve heyecanı dorukta yaşayacağınız, kaçırmamanız gereken bir park.

Tian Tan Buda Heykeli Buraya, önce şehir içi metrosu ile Tung Chung istikametinde yarım saat kadar yol alacak, daha sonra Ngong Ping teleferiği ile tepeye çıkacaksınız. Yükseklik korkunuz yok ise, bu deneyimi kaçırmamanızı öneririm. Özellikle "kristal kabin" adı verilen bölümde yolculuk ederseniz, muazzam bir manzara izliyor, inanılmaz güzellikle enstantaneler yakalayabiliyorsunuz. Tepede ise, sizi devasa bir heykel karşılıyor. Burada bulunan Buddha heykeli, 2000 yılına kadar dünyanın açık alanda bulunan en büyük Buddha heykeli'ymiş. Gerçekten de, heykelin tamamını görebilmeniz için kafanızı boynunuzdan çık sesi gelene kadar kaldırmanız gerekiyor.

Aberdeen Market Buranın bambaşka bir havası var. Sahil şeridi boyunca, en lezzetli deniz ürünlerini yiyebiliyor, türlü mağazaları ziyaret edebiliyorsunuz. Bana göre, gerçek anlamda Asya'da olduğunuzu hissettirecek bir yer. Burada bir de, balığa çıkan yıkık dökük balıkçı teknelerini ve bu teknelerden türlü şeyler satan ufak tefek Asya'lıları izliyorsunuz.

Tin Hau Tapınağı Burası, Teoizm inancına sahip yerlilerin geçmişten günümüze taşınan 100den fazla görkemli tapınağından bir tanesi. Rahip ve kahinlerin dolaştığı yapı, bir hayli otantik.

Macau Adası Eğer Hong Kong’da geçireceğiniz boş bir gününüz varsa, Asya’nın Nevada’sı, Macau Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Rengarenk, hareketli ve bol eğlenceli bu adaya, limandan kalkan katamaranlarla ulaşabilirsiniz.

Hong Kong, oldukça renkli, modern bir Asya şehri. Evet, çoğu zaman ağız tadınıza uygun bir şeyler bulmakta zorlanabiliyor, deli divane Fast Food restoranları arıyor olabilirsiniz. Ancak, kültürü ve doğası itibari ile Hong Kong kesinlikle ölmeden görülmesi gereken yerlerden!

#Seyahat #hongkongdagezilecekyerler #hongkongdayapilacakseyler #hongkongaktiviteler

Son Yazılar