Den Haag'da 24 Saat

Biz, Den Haag’a araba ile, Köln,’den geçmiştik. Den Haag, Hollanda’nın başkenti ve iş merkezi. Bir Avrupa başkentine ve Amsterdam’a göre çok daha sakin. Bir gün içinde rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Dolayısıyla, seyahat sebebiniz dost ziyareti veya işle alakalı değilse, burada daha uzun vakit geçirmek isteyeceğinizi sanmıyorum.

Eğer Den Haag'daysanız, ilk olarak görmek isteyeceğiniz yerler arasında Hofvijver yer alacaktır. Hofvijer, Kıyı şeridinde hükümet binası ve müzelerin yer aldığı göl. Biz, gün batımını burada değerlendirmeyi seçmiştik. Gerçi, kışın Hollandada güneşin esamesi okunmadığı düşünülürse, sadece saat itibariyle gün batımı olduğunu belirteyim.

Akşam yemeği için kumsalda, De Pier Scheveningen'da vakit geçirebilirsiniz. Burası, Caddebostan Sahilin hallicesi diyebileceğimiz kıyı şeridi. Yanyana birçok restoran ve bar var. Mevsim kış olduğundan, sahilde in cin top oynuyor. Fakat yine de, güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Akşam yemeğinden sonra Den Haag’ın eğlence merkezi olan Plein’da deşarj olabilirsiniz. Plein, avlu şeklindeki alana kurulmuş yan yana birçok pub ve barın bulunduğu yer. Meydanda, gönlünüzce oturabildiğiniz masa ve sandalyeler, konuşup gülüşen insanlar ve müzik seslerinin yükseldiği birçok mekan var. İçinizin ısındığı bir tanesine girebilirsiniz. Avrupa'daki her yer gibi, burada da eğlence çok geç saatlere kadar sürmüyor. Dolayısıyla en eğlendiğiniz dakikalarda aniden müzik kesilir, hesap masanıza gelir ve elinde süpürgesi ile sarışın garson masanın altını süpürebilmek için ayağınızı ittirirse, şaşırmayın.

Den Haag'da geçirebileceğiniz birkaç saatiniz daha varsa, ve biraz kendinizi şımartmak istiyorsanız, Winkelcentrum in de Bogaard ve Passage adı verilen her iki bölge de, alışveriş yapmak isteyenlerin gidebileceği yerler. Winkelcentrum, yanyana birçok mağaza ve markayı bulabileceğiniz sokak. Passage ise, içinde internasyonal markaların bulunduğu eski ve tarihi bir pasaj. Bana kalırsa, Passageda vakit geçirmek daha keyifli. Zira, güncel mağazalar var. En azından burada biraz daha lokal bir atmosfere tanıklık etmiş olursunuz.

Biz, bu keyifli ve fazlasıyla yeterli 24 saatin ardından, şehirden ayrılmıştık. Eğer siz Den Haag'da birkaç günden daha uzun süre kalacaksanız, yanınıza bir kitap, birkaç dergi bolca da kazak almanızda fayda var.

*Hollanda'daki diğer şehirlere dair seyahat notlarına göz atmak için, harita üzerinde ilgili şehrin üzerine tıklayabilirsiniz!

#HOLLANDA

Son Yazılar