Meksika'nın Antalyası : Cancun

Sanırım hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde Antalya'da bulunmuş, burada tepeleri uzun yanları kısa saç modelleri ve ellerinden bırakmadıkları içki bardakları ile sıcak denizlere inen Rus turistlerle (seversiniz) omuz omuza Akdeniz'in serin sularına kendimizi bırakmışızdır. Eğer, anlattığım profil size tanıdık geliyorsa, kendinizi Cancun'u görmüş farz edebilirsiniz. Zira, Antalya ile Cancun arasındaki tek fark, Meksika'nın eşsiz denizi. Tulum gibi burada da, Zona Hotelera adı verilen sahil şeridi boyunca birçok otel ve plaj bulunmakta. Siz de, istediğiniz işletmeden günlük veya gecelik olarak faydalanabilmektesiniz.

Aslına bakarsanız, Cancun'da sahilleri ile meşhur iki farklı bölge var. Bunlardan biri Playa del Carmen, öteki ise Zona Hotelera. Eğer önceliğiniz güzel bir sahil ve daha sakin bir tatilse Playa del Carmen'de, şehrin gece hayatı ve alışveriş merkezlerine yakınlık ise Zona Hotelera'da kalmanızı tavsiye ederim. Biz, sadece bir gecemiz olduğundan, daha çok şey görebilmek için Zona Hotelera'da kaldık ve oldukça keyifli bir 24 saat geçirdik.

Burada en güzel plajları veya otelleri anlatmayacağım. Çünkü üç aşağı beş yukarı hepsi aynı. Eğer denizden sıkılır da şehirde ne var ne yok diye merak edecek olursanız, işte gezebileceğiniz yerler;

Boulevard Kukulcan Biliyorum, tek başına adı bile yeter... Gündüz bu bulvarı boydan boya yürüyebilir, yolun sonundaki La Isla Cancun alışveriş merkezini gezebilirsiniz. Gelgelelim gündüz oldukça sakin ve şirin olan bu bulvar, gece oldukça vahşi bir yere dönüşüyor. Tüm gece klüpleri ve çılgın barların bulunduğu Kukulcan'da yürürken kendinizi eşi benzeri görülmemiş bir eğlence hayatının ortasında buluyorsunuz.

Dediğim gibi, bizim burada geçirebileceğimiz yalnızca 24 saatimiz olduğundan, biz sadece biraz denizde vakit geçirmiş, ardından yürüyerek bu AVM'yi gezmiş ve akşamında "anlatılmaz yaşanır" dediğimiz türden bir gece klübü olan Coco Bongo'ya gidebilmiştik.

Coco Bongo Çok yer gezdim, çok yer gördüm ve artık beni kolay kolay bir şey şaşırtamaz derken kendimi Coco Bongo'da buldum. Burası, biletle girilen bir gece klübü. Bilet fiyatını $120'den açsalarda, çok büyük bir pazarlık payı var. İçerisi, iki katlı devasa bir yer ve mekanın tam ortasında dev bir sahne var. Bu sahnede ise, her 3-4 şarkıda bir inanılmaz akrobasi şovları sergileniyor. Tepenizden bir akrobat geçerken, üzerinize konfetiler yağarken, siz dans ediyorsunuz. Bazı şovlar ise, ünlülerin taklitleri şeklinde. Mesela bir anda, sahnede Freddie Mercury belirip, Bohemian Rhapsody'i söylemeye başlıyor ve gerçekten 70'leri yaşıyorsunuz.

Isla Mujeres ve Yucatan, gidebileceğiniz diğer yerler. Isla Mujeres, yani "Kadınlar Adası", mükemmel sahilleri, Maya dönemi kalıntıları ve deniz kaplumbağaları ile ünlü bir ada. Cancun'un yaklaşık 13 kilometre açığında bulunuyor. Öte yandan Yucatan, Maya dönemi piramitlerinin ve kalıntılarının bulunduğu bir başka bölge. Tarih meraklıları, buraya yaklaşık 1 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabiliyorlar.

Cancun'da geçirdiğimiz oldukça keyifli ve bir o kadar hızlı günün sonunda, Cancun havalimanına doğru yola koyulduk. Bir daha döneceğimize söz vererek, keyifli bir tatili daha arkamızda bırakmış olduk.

#cancun #meksika

Son Yazılar