Xian: Terracotta Yeraltı Ordusu


Bir lider düşünün, sınırsız güce, limitsiz yetkiye ve istediği tüm şana sahip. Yüz binlerce askeri yöneten, onlarca savaşta onlarca orduyu mağlup eden ve uçsuz bucaksız topraklara hükmeden... İşte, Çin'in ilk imparatoru Qin Shihuang böyle bir lidermiş. Bir yandan suikast korkusundan iki farklı araba ile gezip, sürekli uyuduğu yerleri değiştirir, bir yandan da ölüm sonrası için hazırlık yaparmış. Nitekim, Xian'daki 8.000 askerlik Terracotta ordusunu da, bu düşünce ile hazırlatmış. Peki nedir bu Terracotta?

Terracotta ordusu, 2002 yılında, Çinli bir çiftçi tarafından keşfedilmiş. Adamcağız güzel güzel çiçeğini ekip biçerken, küreğine çarpan sert parçaları farkedip, başlamış toprağı kazmaya. Kazdıkça daha fazlasını bulmuş ve sonunda arkeologların da yardımı ile bünyesinde topraktan yapılma yaklaşık 8.000 asker, 130 araba, 520 at ve 150 süvari bulunan ordu ortaya çıkarılmış.

Daha sonra yapılan detaylı incelemelerde, bu askerlerin her birinin, Qin Shihuang'ın gerçek ordusundaki şehit askerleri taklit ederek yapıldıkları, yüz ve ebatlarının aynı şekilde olduğu ve ayaklarının altında bu askerlerin isimlerinin kazılı olduğu anlaşılmış. Ordunun inşasındaki amaç ise, öteki hayatta Qin Shihuang'ı korumakmış.

Ordunun yapılışı, yaklaşık 40 sene sürmüş. Şu anda da hala ordu Xian kentinde bir müzede sergileniyor. Eğer yolunuz Çin'e düşerse bu muazzam orduyu görün derim...


Son Yazılar