Dünyadaki Cennet: Maui

Bir ada düşünün, uçaktan indiğiniz anda sizi masmavi bir okyanus, tertemiz bir hava ve yemyeşil bir doğa ile karşılayan... Attığınız her adımda, gerçek anlamda nefes aldığınızı hissettiğiniz, o ana kadar gördüğünüz tüm güzellikleri sorguladığınız ve her saniyesinde sizi sadece orada olduğunuz için kendi kendinize gülümseten bir ada. İşte, Maui, Hawaii'nin kalbinde yer alan 7 büyülü adadan bir tanesi. Buraya İstanbul'dan 20 saati aşan bir uçuş ile varıyor, hiç unutamayacağınız bir tatile başlıyorsunuz.

Maui'de, otel seçimi çok önemli. Zira, zamanınızın tamamına yakınını otelde geçiriyorsunuz. Şehir yaşantısından uzak her tropik ada gibi, burada da, vaktinizi okyanusa girerek, güneşlenerek, yöresel Lomi Lomi masajı dahil tüm hedonistik aktiviteleri deneyimleyerek değerlendiriyorsunuz. Dolayısıyla, vakit geçirmekten hoşlanacağınız, Hawaii deneyiminizi en zirveye taşıyacak spa ve resort konseptine uygun otellerde kalmanız en ideali olur. Yine de, Maui deneyiminizi zenginleştirmeniz adına, en azından birkaç saatliğine otelinizden çıkıp, doğada ve adada vakit geçirmeniz gerekiyor.

Maui öyle bir yer ki, bir noktadan diğerine araba ile giderken bile, durmadan kenara çekip, bir yerleri izlemek, bir şeylerin fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. Dolayısıyla, burada tüm büyülü sahilleri tek tek yazmayacağım. Onlarca var. Fakat kesinlikle görün diyeceğim sahillerden birisi, Wailea. Burada, özellikle şnorkel dalışı gibi türlü su aktiviteleri yapılıyor. Bembeyaz kumların üzerine basıyor, turkuaz rengi berrak sularda türlü deniz canlılarını izliyorsunuz. Honolua ise, mutlaka vakit geçirin diyebileceğim bir diğer sahil. Yine, palmiye ağaçlarının gölgesinde yumuşacık kumlara uzanıp, saat mevhumunu kaybediyorsunuz. Dediğim gibi, Maui'de, bu saydıklarıma ek olarak Kanaha ve La Perouse gibi birçok sahil var. Her biri de çok güzel. Dolayısıyla, belki de en doğrusu, adada kaybolmak ve karşınıza çıkan sahillerde rastgele vakit geçirmek olacaktır.

"Road to Hana", Maui'deyseniz kesinlikle sabah 6'da otelinizden çıkıp bir tam gününüzü ayırmanız gereken bir deneyim. Hana, Maui adasındaki bir şehir. Fakat bu deneyimi farklı kılan, şehirin kendisinden ziyade, yolculuğu yaptığınız yol. "Road to Hana", bu yolu tasvir ederken kullanılıyor ve başlı başına bir "yer" haline geliyor. Yol boyunca, yer yer uçurum, yer yer tek şeritli virajlarda, etrafı adeta karartacak kadar yüksek ve devasa ağaçların arasında ilerliyorsunuz. Her birkaç kilometrede bir ise, küçük tırmanışlar ve doğa yürüyüşleri için aracınızdan iniyorsunuz. Bu tırmanış ve yürüşlerde, çoğu zaman ter içinde kayaların üzerinden atlayıp zıplıyor, tam "kayboldum" derken muazzam bir şelale veya vadi ile karşılaşıyorsunuz. Şelale birikintisine atlıyor, kayalıklara uzanıyor, tertemiz ve serin sularda yüzüyorsunuz. İşin kötü yanı, hava kararmadan geri dönmeniz gerekiyor. Zira, yol, hava aydınlıkken bile birçok kazaya sebebiyet verecek kadar dar ve yer yer tehlikeli. Dolayısıyla, her gördüğünüz şelalede maalesef duramıyorsunuz. Fakat, Twin Falls, Upper Waikani Falls, Hanawi Falls ve Wailua Falls, kesinlikle görün diyebileceklerimden. Yolun sonuna doğru kesinlikle görmeniz gereken diğer 2 nokta ise, kıpkırmızı kumları ile görenleri büyüleyen Red Sand Beach ve simsiyah sahili ile Black Sand Beach. İkisi de, birbirinden etkileyici.

Gelelim Maui akşamlarına... Adada, akşamlarınızı değerlendirebileceğiniz en keyifli iki yer, Lahaina ve Front Street. Her ikisi de, türlü hediyelik eşya satıcıları ve butiklerin bulunduğu kasaba tadındaki yerleşkeler. Buralarda, keyifli bir yemek yiyebilir, sonrasında okyanus manzarasında karşı bir şeyler içebilirsiniz. Hawaii'de yapmadan dönmemeniz gereken bir diğer önemli şey ise, "Shaved Ice" adını verdikleri, aromalı buzdan yemek. Fakat, bu, daha önce denediğiniz buzlu dondurmalara veya tatlılara katiyen benzemiyor. Bir alet aracılığıyla, taş gibi sert buz kalıplarını, Yumuşacık buz parçacıklarına dönüştürüp, üzerine isteğinize göre aroma sosu döküyorlar. Böylece, ortaya dünyanın en ferahlatıcı ve pratik tatlısı çıkıyor. Hem de sıfır kalori!

İşte Maui böyle güzel... Doğası, havası, taşı, toprağı ile, dünyada eşi benzeri olmayan bir Cennet. Eğer, Maui'ye gidiyorsanız, ömrünüzün sonuna kadar etkisinden çıkamayacağınız güzellikteki bir deneyime hazır olun...

#HAWAII #ABD

Son Yazılar