Bereket İçin Bir Meksika Totemi


Dün akşam yemeğinde çok sevdiğimiz bir aile dostumuz ile beraberdik. Yemekler yendikten sonra kendisi, anneme, doğum günü vesilesi ile almış ve özenle sarmalamış olduğu küçük hediye paketini uzattı. Annem büyük bir nezaket ile torbayı yırtmamaya özen göstererek paketin üzerindeki bantları tırnaklarıyla minik minik tırtıklarken "Ay ne gerek vardı"lar, "Ay aşkolsun valla"lar havada uçuştu ve sonunda hediye açıldı. Bir cüzdandı. Annem tam kendi cüzdanını eline almış, içindekileri yeni cüzdanına yerleştirmeye hazırlanırken, misafirimiz aniden atıldı ve yeni cüzdanı annemin elinden kapıverdi. Bizim "ne oluyor?", "pişman mı oldu ki?" dememize kalmadan, yaptı açıklamasını... "Pardon" dedi, "Benim hatam... Unutmuşum içine totemi koymayı" dedi. Biz gülmeye başlayınca da sürdürdü açıklamayı: "Meksika'da böyledir" dedi. "Herkes bilmez ama yeni cüzdanın içine özel bir yöntemle 1 doları katlar, bir kenarda saklarsanız, o cüzdanın bereketi artar, giren her para ikiye katlanır". Biz hala işi şakaya vurup gülerken, çantasından çıkardığı 2 adet 1 doları bize uzattı ve kendisinin seneler önce katlanmış olan 1 dolarını da cüzdanından çıkararak bize nasıl yapılacağını anlatmaya başladı. Ne kadar doğrudur bilinmez, ancak denememiş olmamak adına başladık dolarların orasını burasını kıvırmaya. Yapılışı ise sırasıyla şöyle:

Öncelikle, banknotunuzun resimli yüzünü kontrol etmeniz gerekiyor. Paranın her dört köşesinde tek haneli bir rakam bulunuyor. Bu rakamın özellikle 8 olması gerekiyor. Bunun sebebi ise, 8 rakamının bereket getirdiğine inanılması. Yani elinizdeki banknotun üzerindeki rakam 2, 7 veya 9'sa, atın gitsin. Siz resimde, rakamın 6 olduğuna bakmayın. Bunu sadece örnek olarak kullanıyorum. Öte yandan, paranın fazla buruşmamış, nispeten yeni bir para olmasında da fayda var, aksi takdirde kıvırmak zorlaşıyor.

1) İlk aşamada, paranın uzun kenarını ortadan ikiye katlıyoruz. Daha burada tekleyen yarışmacı arkadaşlara sonraki aşamalarda kolaylıklar dilerim.

2) İkinci aşamada, banknotun bir kenarını dik üçgen olacak şekilde içe doğru kıvırıyoruz. Ben bunu, kendimce harflerden ölçerek yapmıştım. Yani üçgenin dik kenarının n'den geçeceğini, dik açılı köşenin ise George Washington'un buklesinin başlangıcına denk geleceğini hesaplamıştım. Tabii burada işin içine biraz geometri de giriyor ama sözelcilere güvenim sonsuz.

3) Üçüncü aşamada da harflerden yardım alabilirsiniz. Az önce katladığınız üçgen içinde kalacak şekilde, büyük üçgeni yukarıya katlıyoruz. Üçgenin alt tabanı ise E'den geçiyor.

4) Şimdi de, şu ana kadar yaptığımız iki üçgen içeride kalacak şekilde, banknotun köşesine dayanan üçüncü üçgeni oluşturuyoruz. Eğer bir yerlerde bir şeyler ters gidiyorsa, sağ üstte 1 değil de George Washington kaldıysa mesela, lütfen önceki adımlara dönüp hatayı kendinizde arayınız.

5) Artık sonlara geldik. 5. aşamada, sona kalan kenarı da oluşan şeklin üzerine kapatıp, tam anlamıyla bir üçgen oluşturuyoruz.

6) Ön yüzünü çevirip, burası üstte kalacak şekilde cüzdana yerleştiriyoruz. Muhtemelen isteseniz de harcayamazsınız zaten ama zedelenmemesi adına, gizli bir bölme varsa oraya koymanızda fayda olabilir.

Ve toteminiz hayırlı uğurlu olsun. Dediğim gibi, doğru mudur hurafe midir bilinmez, fakat biz yapmadık demeyelim. Yatlarımızı alınca görüşmek üzere!


Son Yazılar